[browser-shot url=”https://kasomat.pl/blog-2/”]

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ustawa antylichwiarska chroni konsumentów przed zbyt wygórowanymi odsetkami. Jest to niewątpliwa ochrona, dla tych którzy podjęli lub mają zamiar podjąć pożyczkę lub kredyt.

Ustawa antylichwiarska istnieje od 2006 roku. Najważniejszym postanowieniem tejże ustawy jest określenie maksymalnego oprocentowania nominalnego związanego z podjętą pożyczką. Odsetki będące kosztem pożyczenia pieniędzy nie mogą być większe aniżeli czterokrotność stopy lombardowej ustalonej przez NBP. Na dzień dzisiejszy wartość ta wynosi 12%. Warto zauważyć, że ten wskaźnik ulega wahaniom w zależności od prowadzonej polityki monetarnej w kraju. W przypadku firm oferujących pożyczki na warunkach naruszających wyżej opisaną ustawę, muszą liczyć się one z konsekwencjami. Karą za lichwiarskie praktyki może być grzywna, a nawet pozbawienie wolności do lat dwóch.

Oprócz tego, ustawa antylichwiarska reguluje inne, ważne zobowiązania podmiotów sektora finansowego. Pierwsze z nich dotyczy informowania klientów o wartości rocznej stopy oprocentowania pożyczki przeterminowanej. Drugie natomiast, wiąże się z poinformowaniem ich o wszelkich dodatkowych kosztach wnikających z podjęcia pożyczki.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x